Casus Yazılım (Spyware) Nedir?

Casus yazılım sizin izniniz dışında kişisel ve gizli bilgilerinizi saldırgana sızdıran ve bilginiz dışında mobil cihazınızda veya bilgisayarınızda bulunabilecek yazılımlardır. Genellikle kullanıcının indirdiği lisanssız korsan yazılımlarla sisteme girer. Keylogger, trojan, adware bazı casus yazılımlardır. Şimdi bunları ayrı başlıklarda inceleyelim.

Keylogger Nedir?

Keylogger Nedir ve Alınacak Önlemler Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji Keylogger kısaca klavyede bastığınız tuşları kaydedip sızdıran bir casus yazılımdır.Donanımsal ve yazılımsal olmak üzere iki  türü vardır. Yazılımsal keyloggarlar korsan indirmelerden, e-mail bağlantılarından, SMS bağlantılarından ve vb. yollardan bulaşır. Donanımsal keyloggarlar ise klavye veya bilgisayarınıza eklenen bir donanım sayesinde klavye verilerinizi kaydeder. Keyloggerlardan korunmak için güvenilmeyen bağlantılar açılmamalı ve güncel bir antispyware ile bilgisayar korunmalıdır.  

Trojan Nedir?

bilgisayarteknisyeni.net/Bilgisayar-Virusleri-v... Trojan veya truva atı sisteminizde bir arka kapı bırakabilen, verilerini silip değiştirebilen, internet üzerinden bankacılık yapmanız durumunda bilgilerinizi çalabilen bilgisayarınız ağ hızını veya performansını düşürebilen zararlı yazılımlardır. Bunlardan korunmak için lisanlı yazılımlar kullanılmalı ve güncel bir antivirüs yazılımı kullanılmalıdır.

Adware Nedir?

Malware (Kötü Amaçlı Yazılım) ve Adware Arasındaki Fark Nedir ... Adware finansal amaçlı bir virüs türüdür. Adware'i yazan kişi firmalar tarafından verilen reklamları indirdiğiniz programa gömerek sizin o reklamlara basmanızdan kâr elde etmeye çalışır. Çoğu diğer virüs gibi adwareler de lisanssız korsan yazılımlardan, güvenli olmayan site ve bağlantılardan bulaşabilir.

Bir yorumda bulunmak ister misin?