Dünyanın Ünlü Hackerları

DÜNYANIN EN ÜNLÜ HACKERLARI

Bilişim dünyasının hackerları zekalarıyla tüm dünyaya isimlerini duyurmayı başarmışlardır.

KEVİN MİTNİCK

 

Kevin Mitnick, FBI’ın “en çok aranan” hackerlarındandır. ABD’nin en azılı bilgisayar suçlusudur. Nokia , Apple , Motorola ve Sun Microsystems gibi büyük şirketlerin iletişim ağlarına girmiş ve departmanların, bireylerin şifrelerine ulaşarak özel dosyalarına girmiştir. 16 yaşındayken Dijital Equipment  Corporation sistemlerinin bilgisayar ağlarına girerek şirketin yazılımlarını çalmıştır. Şu an  Amerika’da kendi kurduğu şirkette beyaz şapkalı bir hacker olarak bilgisayar güvenlik danışmanlığı yapmakta ve Mitnick kendisini hacker olarak değil ‘sosyalleşme mühendisi’ olarak tanımlamaktadır.

 

JULİAN ASSANGE

Assange,16 yaşında ‘Mendax’ kullanıcı adıyla hackerlık işine girmiştir. Mendax , Trax ve Prime Suspect;  International Subversives adını verdikleri hacker grubunu oluşturmuşlardır. Grup olarak Pentagon, MILNET, Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri, NASA, Overseas Telecommunications Commission, Citibank, Lockheed Martin, Motorola, Panasonic gibi büyük kuruluşlar hackledikleri arasındadır.

1993 senesinde Victoria Polisi Çocuk İstismarı biriminde teknik danışman olarak çalışmıştır bu görevden sonra Avustralya kökenli ilk halka açık internet servis sağlayıcılarından biri olan Suburbia Public Access Network’ta çalışmaya başladı.

1994 senesinde “strobe.c”TCP port tarayacısının yazarlığını yapmıştır ve bunun yanında açık kaynak veritabanı PostgreSQL’a yamalar , Usenet önbellekleme yazılımı NNTPCache , Rubberhose için inkar edilebilen şifreleme sistemi  ve web tabanlı arama motorları için komut satır aracı Surfraw’ı yaptı .

ABD Dışişleri Bakanlığının çok sayıda yazışmasını kamuoyuna duyurmuş ve ABD tarafından yurtdışında en çok aranan şüphelileri arasına girmiştir. Sadece ABD de değil tüm dünyada büyük yankılar uyandırmıştır.
ANONYMOUS
Anonymous, siyasi olayları, genellikle devlet teşkilatlarına ait sitelere saldırılar düzenleyerek protesto eden hacktivist grubudur. Faaliyetlerini gizli yürüten ve hiyeraşik yapısı olmayan bir hacker şebekesi olarak kendinden söz ettiriyor.
İlk olarak bir imageboard olan 4chan‘da 2008 yılında ortaya çıktı. “4chan” tüm kullanıcılarına anonim olma seçeneği sunarak içinde elliden fazla alt kategorilerle insanlara, herhangi bir isim, link ya da adres olmadan paylaşım yapma olanağı sunmaktaydı. Böyle başlayan Anonymous hacker grubunu diğer hacker grublarından ayıran şey bu grubun daha çok devlet teşkilatlarına yönelik sitelere saldırı düzenleyerek siyasi olayları protesto etmiş olmasıdır.
Anonymous kendisini merkezsizleştirilmiş,  içinde herhangi bir emir komuta zinciri barındırmayan, emirler yerine ideolojilere gönül vermiş ve internette toplanmış bir birlik olarak tanıtır. Anonymous yaptığı DDoS (Distributed Denial of Service) saldırılarıyla gündeme geldi ve o süreden sonra dünyanın en çok bilinen hacker gurupları arasında yer almaya başladı.
Anonymous’un hiçbir şekilde dini, dili ve milleti yoktur diyebiliriz. Etkileşimde bulunduğu ülkelerde onların dilini kullanarak iletişime geçer ve ırkçı tutumlara karşı çıkarlar. Kendilerine “Anon” ismini veren gurup, Wikileaks ve Occupy hareketlerinin de başlangıcının merkezinde bulunuyor. Bugün dünya genelinde Anonymous destekçileri kendilerini “Özgürlük Savaşçıları” veya “Dijital Robin Hood” gibi isimlerle anarlar.
2004 yılından beri yaptıkları site çökertme işine günümüzde de devam etmektedirler. Scientology Kilisesi’nin çağrı hatlarını kitlediler ve sürekli olarak siyah fax göndererek yazıcı tonerinin bitmesine neden oldular. Daha sonrasında sitelerine erişimi kestiler. Site çökük bir vaziyetteyken Anonymous ilişkili birçok isim YouTube‘da robot sesi kullanarak bir mesaj yayınladı. Mesajda “takipçilerinizin ve internetin iyiliği için, sizi internetten sileceğiz” deniyordu. Scientology Kilisesi’nin önemli isimlerinden Tom Cruise da Anonymous’tan nasibini alan isimler arasındadır.

Daha sonrasında Visa ve Master Card saldırılarını da üstlenen ekip, Sony sunucularını çökertmiş, PlayStation Network‘a 15 gün süreyle erişimi kapamış ve daha sonrasında Sony‘nin kullanıcılarına bedava oyun ve PlayStation Plus vermesine neden olmuştur.

GARY MCKINNON

McKinnon ‘UFO Hacker’ olarak tanınır ve ‘Solo’ takma adını kullanır. Pentagon’un bilgisayarlarına tüm bilgisayar sistemlerini yerle bir edeceğini söyleyen bir mesaj göndererek şok etkisi yaratmıştı. Amerikan Ordusu ve NASA bilgisayarlarını hackledi, yakalandığında ise NASA’nın UFO’larla ilgili birçok bilgi sakladığını ve bunlara ulaşmak için bunu yaptığını öne sürdü.Amerikan Hükümeti yetkilileri, McKinnon’un gönderdiği virüsle Amerikan Ordusu’nu 800 bin dolar zarara uğrattığını açıkladılar.70 yıl hapis cezası istenen Gary McKinnon’a otizmin bir türü olan Asperger Sendromu teşhisi konulunca cezası iptal edilmiştit. Halen İngiltere’de bir şirkette bilgisayar yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır.

 

ADRİAN LAMO

Lamo,internet kafelerin ve kütüphanelerin bilgisayar ve internet bağlantılarını kullandığı için ‘homeless hacker’ olarak tanılır.

Excite@Home, MCI WorldCom, Yahoo, Microsoft ve Google gibi en büyük network’e sahip şirketlerin güvenlik ağlarını kırmayı ve en gizli bilgilerine ulaşmayı başardı. Politikacılar ve Hollywood yıldızları başta olmak üzere ünlü kişilerin profil şifrelerini ele geçiren, ayrıca FBI’ın bazı gizli dosyalarına sızarak, Amerikan Hükümeti’ne ait çok gizli bilgilere ulaşan Lamo’nun o bilgilerle ne yaptığı ise bilinmiyor.

The New York Times gazetesinin gizli bölümüne giriş yapmasıyla deşifre olan Lamo, FBI tarafından 15 ay boyunca arandı ve sonunda yakalandı. Mahkeme tarafından Lamo’ya 65 bin dolar para cezası, 2 yıl gözaltı, altı ay ev hapsi ve iki yıl bilgisayara dokunmama cezası verdi. Şu anda dışarıda ve bilgisayar sistem analisti olarak çalışıyor.

VLADIMIR LEVIN

 

Rus hacker Vladimir Levin, Citibank müşterilerinin hesap giriş şifrelerini ve hesap profil detaylarını elde ederek 10 milyon doları kendi hesabına transfer etmiştir. Hakkında tutuklama kararı çıkınca ABD’ye nakledildi. Amerikan mahkemesi tarafından çaldığı 10 milyon doların karşılığı olarak 400 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Fakat bir süre sonra Vladimir Levin’ın Citibank sistemini kıracak kadar teknik bilgisi olmadığı anlaşıldı ve bir Rus hacker grubunun banka giriş şifrelerini ve profil detaylarını Vladimir Levin’e 100 dolara sattığı ortaya çıktı.

Levin aslında bir bilim adamı değil Citibank makinelerine nasıl nüfuz edileceğine ve sonra onları nasıl kullandığına dair hazır verileri ele geçirmeyi başaran bir tür sıradan sistem yöneticisiydi.

STEPHEN WOZNIAK

 

Apple’ın “Woz” lakaplı kurucu yöneticisi Stephen Wozniak gençliğinde beyaz şapkalı bir hackerdı. Bilgisayar programcısı ve elektronik mühendisi olan Wozniak, Steve Jobs ve Ronald Wayne ile beraber Apple’ı kurdu ve bilgisayar dünyasında büyük bir devrim başlattı. Apple I ve Apple II aslında Stephen Wozniak’ın icadıdır. Kaliforniya Üniversitesinde okurken ‘Blue Box’ adını verdiği internetten sınırsız, uzun mesafe telefon görüşmesi yapabilen bir sistem icat etti. Daha sonra Apple ile birlikte büyük buluşlara imza attı ve Wozniak, Blue Box’ın çok önemli bir buluş olduğunu eğer onu bulmasaydı bugün Apple’ın olmayacağını söyledi.

 

ROBERT TAPPAN MORRIS

 

Morris, dünya’nın ilk virüs solucan yazılımı olan “Morris Worm”un yaratıcısıdır. Bu programı aslında internetin ve onun yayılım kapasitesinin ne kadar büyük olduğunu test etmek için oluşturduğunu iddia etmiştir. Yarattığı virüs yazılımı Amerikan Ordusu, araştırma merkezleri ve üniversiteler başta olamak üzere 6000 den fazla bilgisayar sisteminin çökmesine ve çalışmaz hale gelmesine neden olmuştur. Morris uzun soruşturmalar sonucunda yakalandı. Üç yıl hapis cezası aldı, 400 saat sosyal hizmet yaptı  ve 10.500 dolar para cezası ödedi. Şu an Massachusetts Üniversitesi Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

JONATHAN JAMES

Dünyadaki en ünlü hackerlarından olan James,16 yaşında iken hacker suçlaması ile tutuklanmıştır. Dünyada 18 yaş altı hüküm giyen ilk hacker olma özelliğini hala üzerinde taşımaktadır.

ABD Savunma Bakanlığındaki bilgisayarlardan birine bir arka kapı programı yerleştirerek, NASA bilgisayarlarından 1.7 milyon dolarlık yazılım çalmıştır. Uzay istasyonun nem ve sıcaklık değerlerini değiştirmesiyle kendisini ele vermiştir. 18 yaşının altında olduğu için 6 ay ev hapsi cezası almıştır. Kurallara uymadığı için Alabama’ya askeri hizmete gönderilmiş ve orada 6 ay hizmette bulunmuştur. Gözetleme süresi bittikten sonra 2007 yılında James’in adı TJX, BJ’s ve Barnes & Noble gibi şirketlere yapılan ve milyonlarca kredi kartı numarasının çalındığı bir saldırılarında geçti. James saldırıyla ilgisi olmadığını söylese de evini ve aile bireylerinin evini Amerikan gizli servisi aramak için basmıştır. Daha sonra James işlemediği suçun cezasını çekeceğini düşündüğü için intihar etmiştir ve arkasında şu notu bırakmıştır; ” Benim gerçekten TJX olayı ile hiçbir ilgim yok. ABD adalet sistemine tüm inancımı kaybettim, belki şu anki hareketim ve mektubum halka kuvvetli bir mesaj olacaktır. Her halükarda ben bu durum üzerindeki kontrolümü kaybettim ve bu benim tekrar kontrolü kazanmamın tek yolu.”

Bir cevap yazın