Zararlı Yazılımlardan Nasıl Korunabiliriz?

Teknolojinin çok geliştiği bu günlerde en büyük sorunlarımızdan biride bilgisayarlarımızın güvenliğini sağlamak. İnternette dolaşan onlarca farklı virüsten korunmak tabiki çok zor. Bu yazımızda size bu virüslerden nasıl korunabileceğinizi anlatacağız.

1. Güncel Bir Antivirüs Yazılımı Kullanın

En İyi Antivirüs Programları » Niobeweb

Antivirüs, bilgisayarları zararlı yazılımlara karşı korumanın en temel yoludur. İndirdiğiniz dosyaları, bastığınız linkleri, erişim izni verdiğiniz uygulamaları ve bilgisayarınıza taktığınız harici depolama birimlerini kontrol eder ve zararlı yazılımları engeller. Tabi antivirüslerde bazı virüsleri engelleyemeyebilir.

2.  Güvenli Olmayan Linklere Tıklamayın

SQL Server – A hidden danger in your computer network

Antivirüslerin virüsleri engelleyemediği durumlarda sizin de tedbirli olmanız gerekir. Tanımadığınız kişilerden gelen mesajlardaki, e-postalardaki,pop-uplardaki linklere tıklamamanız gerekir. Bu linklerin sizi nereye yönlendireceğini bilemezsiniz. Bu bağlantılar bilgisayarınıza istemediğiniz dosyalar indirmenize sebep olabilir. Virüs içeren dosyalar gibi!

3. Güvenli Olmayan Sitelere Girmeyin

Chrome HTTP Uzantılı Siteleri 'Güvenilir Değil' Olarak ...

Hem özel bilgilerinizi kötü niyetli insanlara kaptırmamak, hem de zararlı yazılımlardan korunmak için güvenli olmayan sitelerden uzak durmalısınız. Bu sitelerdeki hiçbir linke veya görsele tıklamamalı ve herhangi bir kişisel verinizi sitede kullanmamalısınız. Kötü niyetli insanlar güvenli bağlantıya sahip olmayan sitelerden kolayca kişisel verilerinizi çalabilir!

4. Korsan Yazılım Kullanmayın

korsan yazılım arşivleri

İnternette özellikle ücretli uygulamaların kırılmış ücretsiz versiyonları bulunmaktadır.Bunları indirmeye çalışırsanız güvensiz sitelere girmeniz gerekir ve bu bir önceki başlıkta belirttiğimiz gibi çok tehlikeli olabilir. Bir başka tehlike olarak da indirdiğiniz dosyanın ne olduğunu onu açana kadar bilememeniz verilebilir. Kötü niyetli insanlar indirdiğiniz programın içine zararlı yazılım eklemiş olabilir ve siz o yazılımı kendi ellerinizle bilgisayarınıza indirmiş olursunuz. Bu yüzden korsan uygulama kullanmayın, korsan yayına destek vermeyin.

“Zararlı Yazılımlardan Nasıl Korunabiliriz?” için 2 görüş paylaşılmış

Bir cevap yazın