Hackerlar İle İlgili Film Önerileri

Hacker makinaların dilini anlayan, yorumlayan, onları istediği şekilde manipüle edebilen kişiye denir. İnternetin ortaya çıktığı dönemden bu yana teknolojinin genişlemesi ile birlikte siber güvenliğin önemi artmıştır. Suçlar ve savaşlar sanal ortamda yapılmaya başlanmıştır. Sanal ortamlarda geçen bu gizemli olayların ana kahramanları olan hackerların hayatları, yaptıkları her zaman ilgi çeken bir konu olmuş ve filmlere ilham kaynağı olmuştur. Ben de ana konusu hacker ile ilgili olan filmleri, belgeselleri ve ana konusu hacker olmasa bile filmin içinde hacker konusunun işlendiği sahneleri olan filmleri araştırdım.

İşte size hacker ile ilgili bazı film ve belgeseller;

A – Ana Konusu Hacker Olan Filmler
1-Who Am I? / Ben Kimim?  2014
          Genç bir bilgisayar dehası olan Benjamin, sadece Almanya’da değil dünya çapında tanınan biri olmak istemektedir. Yer altı bir hacker grubu, Benjamin’i aralarına katılmaya çağırınca, Benjamin bu tehlikeli teklifi kabul eder ancak bu tehlikeli oyunlarda başına geleceklerden habersizdir.film_afis
     Tür :Suç, Drama, Gizem
     İMDB Puanı :7,6/10 - 43.795
     Süre :102 Dakika
   
2-Snowden2016
          2013 yılında The Guardian aracılığıyla yayınladığı belgeler sebebiyle dünyanın gündemine oturan eski bir CIA çalışanı olan Edward Joseph Snowden’ın yaşamını konu alıyor. Snowden’ın sızdırdığı bu bilgiler tarihteki en büyük bilgi sızıntısı olarak değerlendirildi. Bu bilgiler kabaca şuna işaret ediyordu: Hükümet, yaptığınız her şeyi izliyor!
     Tür :Biyografi, Suç, Drama
     İMDB Puanı :7,3/10 - 127.876
     Süre :134 Dakika
   
3-War Games / Savaş Oyunları1983
          Bilgisayar korsanı David, Amerikan Askeri Merkez Bilgisayarı’na girer ve bilmeden 3. Dünya Savaşı’nı başlatması muhtemel bir oyun oynamaya başlar. 80'lerin soğuk savaş eleştirisi yapan popüler filmlerinden olan Savaş oyunu, kısaca nükleer savaşın kazananı olmaz diyor. Bunu da hacker (37 yıl önce daha bu kavram bile yokken) bir liseli üzerinden zeki ve eğlenceli şekilde işliyor.
     Tür :Bilim Kurgu, Gerilim
     İMDB Puanı :7,1/10 – 86.813
     Süre :114 Dakika
 
4- Takedown / Sanal Korsan2000
          Hack’in sadece şifre kırmak olmadığını, asıl hack’in sosyal mühendislik olduğunu gösteren dünyanın en iyi bilgisayar korsanlarından biri olarak kabul edilen Kevin Mitnick’in hayatını ve dehasını anlatan bir film.
     Tür :Biyografi, Suç, Drama
     İMDB Puanı :6,3/10 – 6.481
     Süre :96 Dakika
 
5- Blackhat / Siyah Şapkalı Hacker2015
        Eski bir hacker, çökertilmesi imkansız olarak görülen bir siber suç ağını kapatmakla görevlendirilir. Amerika’dan Çin’e kadar uzanan bu ağı kapatmak için dünyanın her yerindeki ortaklarından yardım alması gerekmektedir. Siber suç dünyasının global çapta ele alan filmin senaryosunun büyük bölümü yaşanmış gerçek olaylara dayanmaktadır.
     Tür :Aksiyon, Suç, Gerilim
     İMDB Puanı :5,4/10 – 50.234
     Süre :133 Dakika
    B – Ana Konusu Hacker Olmayıp Film İçinde Hacker Konusunun İşlendiği Sahneler Olan Filmler
1- The Imitation Game / Enigma2014
          Tarihin ünlü matematik dehası olan Alan Turing’in hikayesini anlatan bu filmde, II. Dünya Savaşı’nda, Nazi Almanya’sı tarafından gizli mesajları şifrelemek için tasarlanan Enigma adındaki bir şifre makinesinin Alan Turing ve ekibi tarafından çözülmesini konu almaktadır. Film eski nesil bilgisayar korsanlığının nasıl yapılabildiği hakkında da oldukça değişik bilgiler vermektedir.
     Tür :Biyografi, Drama, Gerilim
     İMDB Puanı :8,0/10 – 651.299
     Süre :114 Dakika
 
2- Live Free or Die Hard / Zor Ölüm 42007
    Geçen yıllarda artık yaşlanmaya başlayan polis memuru John McClane (Bruce Willis), karısından boşanmış ve alkol tedavisi görmektedir. Artık polis departmanında çalışmayan McClane, devlete bağlı bir güvenlik biriminde tehlikeli bilgisayar korsanlarını takip etmektedir. Matt Foster (Lustin Long)isimli genç bir korsanı tutuklamak için yolda olduğu bir sırada, trafiğin içinde sıkışmış durumda iken, terörist saldırıların modern bir versiyonunu ilk elden yaşar.
     Tür :Aksiyon, Gerilim
     İMDB Puanı :7,1/10 – 379.956
     Süre :128 Dakika
 
3- The Italian Job / İtalyan İşi2003
Azılı bir suçlu olan Charlie Croker'ın önderliğinde bir suçlu çetesi, detaylı bir hazırlık sürecinden sonra, Los Angeles'ın tarihindeki en kötü trafik sıkışıklığına sebep olurlar. Böylece, yapacakları mücevher hırsızlığı için zaman kazanacaklardır. Planları, soygunu gerçekleştirdikten sonra, yaya kaldırımlarında sürebilecek kadar küçük olan Mini Cooper'larını kullanarak, trafik açılmadan önce kaçabilmektir.
     Tür :Aksiyon, Suç, Gerilim
     İMDB Puanı :7,0/10 – 332.196
     Süre :111 Dakika
 
4- Swordfish / Kod Adı:Kılıçbalığı2001
          Shear, Kara Hücre adlı gizli bir anti-terör örgütünün karizmatik lideridir ve bu parayı uluslararası terörizme karşı vermekte oldukları mücadeleye kaynak olarak aktarmak istemektedir. Fakat paraya ulaşmak için, özel bir güvenlik kodunu kırmak gerekir önce. Usta bir hacker olan Stanley Jobson’ı bu işi yapmaya zorlar Shear. Tek arzusu kızı Holly’e kavuşabilmek olan bu hacker da, geçmişteki suçlarının kefaleti olarak önemli miktarda paraya muhtaçtır.
     Tür :Aksiyon, Suç, Gerilim
     İMDB Puanı :6,5/10 – 172.417
     Süre :99 Dakika
 
5- The Net / İnternette Av1995
          Internet’in ilk popüler olmaya başladığı 1995 yapımı olan filmde; Angela Bennett, bir bilgisayar uzmanıdır ve yıllardır modemsiz ve bilgisayarsız bir yerde bulunmamıştır. Bilgisayarlar dışındaki tek aktivitesi, annesini görmek olan Bennett birgün İnternet üzerinden konuştuğu arkadaşı Dale Hessman'dan bir program alır. Program bir şifre-çözücü olarak tasarlanmıştır. O gece, Hessman bir uçak kazasında ölür. Angela bu sırada elindeki diskte gizli bilgiler olduğunu keşfeder. Ancak sanal dünya, Bennett'e acı sürprizler hazırlamış durumdadır.
     Tür :Aksiyon, Suç, Drama
     İMDB Puanı :5,9/10 – 58.383
     Süre :114 Dakika
      C – Belgeseller
1- Citizenfour / Edward Snowden 2014
Tarihin en ses getiren olaylarından birinin kahramanı olan üst düzey CIA analisti Edward Snowden'ın hikayesi, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın, vatandaşların özel hayatlarının gizliliğini yasal olmayan yollarla, gizlice ihlal ettiğini açığa çıkaran Snowden, belgeselci gazeteci Laura Poitras ve gazeteci Glenn Greenwald ile "Citizenfour" takma adını kullanarak iletişime geçer.
     Tür :Belgesel, Biyografi, Haberler
     İMDB Puanı :8,1/10 – 50.296
     Süre :114 Dakika
 
2- The Internet’s Own Boy / Aaron Swartz’ın Hikayesi2014
          RSS ve Reddit'in geliştirilmesinde çok önemli roller oynayan, ancak yasadışı internet faaliyetlerine katıldığı için yargı önüne çıkan davası bitmeden 27 yaşında hayatına son veren Amerikalı bilgisayar programcısı Aaron Swartz'ın (1986-2013) hikayesini anlatan film.
     Tür :Belgesel, Biyografi, Suç
     İMDB Puanı :8,0/10 – 14.937
     Süre :105 Dakika
 
3- We Are Legion:The Story of Hacktivist / Hacktivistlerin Hikayesi 2012
     Hacktivistlerin Hikâyesi bizi Anonim’in karmaşık kültürüne ve geçmişine, Christopher Pole’un 4chan web sitesini kurduğu yıllara götürüyor. Tom Cruise’un da yer aldığı bir Scientology videosu yayınladıklarında hayran kitlelerini ve ‘anonim’ ortaklarını epey arttırdılar. Ama asıl başarıyı Tunus’ta başlayan Arap baharında yakaladılar. Hükümet internet erişimini kesince, dünya olup bitenden 4chan hackerları sayesinde haberdar oldu. Üyeler, yazarlar, akademisyenler gibi pek çok kişiyle röportajlara yer verenbelgeselde aslında bir grup afacanın yaramazlıklarının küresel bir harekete dönüşmesinin nefes kesici evrimi anlatılıyor.
     Tür :Belgesel
     İMDB Puanı :7,3/10 – 9.368
     Süre :105 Dakika
 
4- We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks2013
Avustralyalı hacker Julian Assange’ın kurduğu siteyi ve nasıl Amerika’nın tarihindeki en büyük güvenlik ihlali ve bilgi sızıntısını başardığını açıklıyor. Başta Amerikan ordusu ve Amerikan siyaseti olmak üzere çeşitli ülkelerin üst düzey gizlilikteki bilgileri WikiLeaks üzerinden dünyayla paylaşıldı ve bu bilgiler uzun bir süre gündemden düşmedi. Belgesel türünde çekilen bu filmde, yönetmen Alex Gibney WikiLeaks'in tarihine inip Julian Assange gibi başından beri bu projede yer alan ve gelişen olaylardan etkilenen bazı isimlerle çeşitli röportajlar yapıyor.
     Tür :Belgesel
     İMDB Puanı :6,9/10 – 7.290
     Süre :130 Dakika
 
5- The Hacker Wars2014
          Hacker Wars üç genç bilgi aktivistinin veya hacktivistin hikayesini ve ABD Hükümeti ile yaptıkları savaşları anlatıyor. Bu hacktivistler, kimin bilgiyi kontrol etmesi gerektiği konusundaki bakış açısına bağlı olarak ya terörist ya da özgürlük savaşçılarıdır.
     Tür :Belgesel, Suç
     İMDB Puanı :6,5/10 – 908
     Süre :91 Dakika
  Not: Filmlerin sıralaması IMDB puanına göre yapılmıştır. Filmlerdeki olası zararlı içeriği (şiddet, korku v.b. örnek oluşturabilecek davranışları) kontrol etmek için lütfen filmin hangi yaş grubuna uygun olduğunu araştırınız.

Bir cevap yazın