İlk Oyunumuzun adı: HAYDUT!

Bu oyunla  sizlere siber alemde vazgeçilmez olan Linux işletim sistemi ve beraberinde Siber Güvenlik hakkında ihtiyaç duyacağınız bazı temel gereklilikleri öğreteceğiz. E tabiiki bunu keyifli bir yolla, oyunla öğretiyoruz.

Yeni Başlayanlar İçin Not

Bu oyun çoğu oyun gibi seviyelerden oluşmaktadır. Amacınız oyuna seviye 1’den başlayıp 28 bölümün hepsini bitirmektir. Bir seviyeyi bitirmek size sonraki seviyenin şifresini verecektir. Bütün seviyeleri sayfanın yukarısında menülerde görebilirsiniz. Şimdilik birkaç seviyenin kilidi açık, zamanla yeni seviyelerinde kilitleri açılacak.

Eğer bir seviyede takılırsanız sakın panik yapmayın veya pes etmeyin. Zaten bu oyunun amacı size bilmediğiniz şeyleri öğretmek. Bunun için ilk önce verilen görevi yapmaya çalış. Takılırsan google aramaları ile komutların görevini öğrenmeye çalış. Yine takılırsan son çare olarak ipucuna bak. Unutma, ipucu son çare!

Eğer seviyeleri nasıl geçeceğiniz konusunda tereddüt yaşıyorsanız, işte size birkaç öneri:

-İlk olarak bir komutun kullanımını bilmiyorsanız man veya help yazarak o komut hakkında bilmediğiniz şeyleri öğrenebilirsiniz.
Örneğin: man ls veya ls –help

-Son olarak bir kodun nasıl çalıştığını merak ediyorsanız o kodu herhangi bir arama motorundan aratarak o kod hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Şimdi hazırsanız yukarıdaki menüden oyuna başla linkine veya buraya tıklayarak başlayabilirsiniz. Bol şanslar..

Sanal Makineler için Not: Eğer sanal makinenizin ağ adaptörü NAT moda ayarlanmışsa SSH ile bağlanırken “broken pipe error” hatası verebilir. “/etc/ssh” konumunun içinde bulunan “ssh_config” adlı dosyaya “IPQoS throughput” ekleyerek bu sorunu çözebilirsiniz. Eğer bu çözüm sorununuzu çözmezse adaptörünüzü Bridged(Köprülü) moda getirin.