SEVİYENİN DERSİ

SSH(Secure SHELL) Nedir?

Not: Senin için şimdilik birkaç seviyeyi açtık. Her geçen gün yeni seviyeler açılacak, bunun için takipte kalmalısın. Şimdilik 28 seviye senin için hazır!

Seviyenin Amacı

Bu seviyenin amacı sizin oyuna SSH kullanarak bağlanmanızdır. SSH veya Secure Shell, kullanıcılara sunucularını internet üzerinden kontrol etmesini ve düzenlemesini sağlayan uzak yönetim protokolüdür. 

4 yoldan oyuna bağlanabilirsin. Bunlar,

  1. Cepte, tablette, her işletim sisteminde web üzerinden SSH bağlantısı yapma – (giriş yapmak için tıklayınız)
  2. Windows işletim sistemlerinde Putty programı aracılığıyla (kurulum için tıklayınız)
  3. (Kali) Linux işletim sisteminde terminal kullanarak (kurulum için tıklayınız)
  4. MacOS x işletim sistemlerinde herhangi bir kurulama gerek yoktur. Terminal açılarak oyuna giriş yapılabilir.

İlkokul grubu kullanıcılarımız için başlangıç için ssh web ile bağlanabilirler.

Ortaokul grubu kullanıcılarımız için ssh web ile tanıştıktan hemen sonra putty veya Kali Linux‘e geçiş yaparak bağlanmaları tavsiye olunur.

Lise ve daha üst grup kullanıcılarımız için direk Kali Linux öneriyorum. Yüklemede sorun yaşarsanız son çare olarak ssh web veya putty öneriyorum.

Linux ve MacOS kullanıcıları işletim sistemlerindeki terminal penceresi ile uzak sunucularına SSH bağlantısı kurabilirler. Windows kullanıcıları ise SSH bağlantısı kurmak için Putty gibi programlar aracılığıyla bağlanabilir. Sanal makine değilde Putty ile devam etmek istersen(yeni başlayanlar için önerilir) Windows İşletim Sistemine Putty Kurulumu  isimli dersimize göz atabilirsin.

Siber güvenliğe meraklıysan ilk olarak sanal makine kurup, işlemlerini oradan yapman tavsiye edilir! İstersen Sanal Makine Kurulum dersimize sana bu konuda destek verebilir. SSH bağlantısı kurduktan sonra kendi bilgisayarındaymış gibi terminal ekranında gezinebileceksin. Ama yetkilerin sınırlı! Bir üst seviye için şifreyi bulmana ihtiyaç var! 

SSH Bağlanmak için kullanmanız gereken, sunucu portu 2224, adres ise: 194.169.120.21 Kullanıcı adı seviye1 şifre: seviye1

SSH (Secure Shell), kullanıcılara sunucularını internet üzerinden kontrol etmesini ve düzenlemesini sağlayan uzak yönetim protokolüdür. SSH, şifrelenmemiş Telnet için güvenli bir yedek olarak oluşturulmuştur. 

 

Oyuna giriş yapabildiğinde aşağıdaki ekranı görmüş olacaksın!

SiberÖğretmen
SSH Bağlantı Sonrası

“Oyuna Başla” için 33 görüş paylaşılmış

  1. Sadık yukarıda yazıyor. Karşıdaki bilgisayara bağlanman için gerekli olan bir protokol.. yani bunun sayesinde uzaktaki bilgisayara bağlanacaksın. tabi bunun için ilk önce sanal makinede linux kurman gerekiyor. Oradaki terminali kullanarak kolayca bağlanabilirsin..

Bir cevap yazın