SSH(Secure SHELL) Nedir?

SSH Protokolü: İki bilgisayar arasında ister yerel ağda(aynı binada gibi)  isterse internet ortamında bağlantıların güvenli bir şekilde yapılmasını  sağlayan protokoldür.  Bu bağlantıda tüm veriler şifrelenerek verilerin güvenliği sağlanır.

Standart olarak 22 nolu portta çalışır. Fakat bu değiştirilebilir.

SSH bağlantısının kurulabilmesi için gerekli olan program MacOS ve Linux bilgisayarlarda kurulu olarak gelir. Windows için harici bir programa ihtiyaç vardır. İşte bu sebeple windows işletim sistemi kullanan kullanıcılarımız oyunumuza putty gibi yazılımlar yükleyerek bağlanabilirler.

SSH ile iki bilgisayar arasında güvenli bağlantı yapmak için en basit haliyle “ssh kullanıcı_adı@host” komutu kullanılır. Burada “host” erişmek istediğiniz bilgisayarı simgeler. Bu bir IP adresi veya domain adresi olabilir.  Burada hiç bir port verilmediği için bağlantı standart olarak 22. porttan yapılır. Eğer farklı bir port numarası belirtmek gerekirse -p parametresi eklenerek o port belirtilebilir.

ssh kullanıcı_adı@host -p 2000 

Örnek: Kullanıcı adı ogrenci, host adresi 194.169.120.21 olan bir sunucuya 2224. porttan bağlanmak için komut satırım nasıl olmalıdır?

ssh ogrenci@194.169.120.21 -p 2224 

Sizden beklenen ssh komutuyla birlikte kullanıcı, adres ve port ile bağlantıyı başlatıp, daha sonra karşınıza gelen kısımda şifreyi girmenizdir.

Kur atladığında SSH key, ssh service başlatma/durdurma gibi konuları da ele alacağız.

Bir cevap yazın