Trojanlar

Trojan Nedir?

Trojan ya da Truva Atı, meşru gibi gözüken ama bilgisayarınızı kontrolü altına alabilecek kötü amaçlı yazılımlara denir (2020, Norton). Zaten bu isim çalışma mantıklarından dolayı verilmiştir. Aynı gerçek Turuva atında olduğu gibi kaleye girebilmeleri için kapının açık olması gerekir. Yani bu yazılımlar çalışabilmek için kullanıcının iznine ihtiyaç duyarlar ve sizin veri veya internet ağınıza zarar vermek, çalmak gibi eylemlerde bulunmak için tasarlanırlar.

Trojanlar Nasıl Çalışır ?

Bir trojanın çalışabilmesi için kullanıcı iznine ihtiyaç duyduğunu söylemiştik. Ama hiçbir insan zararlı bir programı çalıştırmayacağı için bilgisayar korsanları, trojanlarına bazı gizlenme yöntemleri geliştirmiştir. Bir bilgisayar korsanının kendini tüketicinin internet sağlayıcısı olarak tanıtmasını ve tüketiciye bir programı kurması karşılığında bedava internet vaad etmesini bu gizlenme yöntemlerine örnek olarak verebiliriz.

Trojanlardan Korunma

Trojanlardan korunmanın ilk ve en iyi yöntemi güvenliği şüpheli olan hiçbir dosyayı çalıştırmamaktır (2020, Kasperky). Çoğu Anti-Virus programı da bilinen trojanlara karşı koruma sağlayabilir.

 

Bir cevap yazın